Nawigacja

Dziadek z wąsem z kamienia

PROJEKT “Z Piłsudskim po Białymstoku”

Projekt objęty patronatem Prezydenta Miasta Białegostoku realizowany był przez Szkołę Podstawową nr 19 im. Mieszka I w Białymstoku we współpracy z Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, Muzeum Wojska w Białymstoku oraz Galerią im. Ślendzińskich.

Uczniowie naszej szkoły pod opieką koordynatora szkolnego pani Aliny Ciszewskiej oraz autorki projektu pani Moniki Marciniak mieli możliwość odkrywania historii naszego miasta w niekonwencjonalny sposób.

Uczestniczyliśmy w warsztatach o różnorodnej tematyce:

 1. Białystok wielu kultur.
 2. Historyczne miejsca w mieście.
 3. Zagadkowy Białystok – tworzenie rymowanek.
 4. Dźwięki miasta.
 5. Nasza hiphopowa piosenka patriotyczna.
 6. Tworzenie opowieści “Z Piłsudskim po Białymstoku”.
 7. Opracowanie scenariusza gry miejskiej.
 8. Warsztaty muzyczne.
 9. Nagrania w studio: słuchowisko radiowe oraz piosenka.
 10. Audiodeskrypcja pomnika Piłsudskiego.
 11. Przygotowanie do WIELKIEGO FINAŁU.

Opracowaliśmy i zorganizowaliśmy grę miejską, czyli WIELKI FINAŁ projektu „Z Piłsudskim po Białymstoku”, która tak spodobała się uczniom, ich rodzinom i innym mieszkańcom miasta, że stała się cyklicznym wydarzeniem organizowanym przez naszą szkołę. Udało nam się nagrać słuchowisko radiowe o tematyce historycznej oraz współczesną piosenkę patriotyczną w rytmie hip-hopu.

Obchodziliśmy uroczyście rocznicę odzyskania niepodległości przez Miasto Białystok. W dniu 19 lutego 2013r. naszym gościem był wnuk Marszałka, czyli dyrektor Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, pan Krzysztof Jaraczewski. Opowiadał nam o muzeum, które powstaje w domu jego dziadka, w Sulejówku. Tego dnia wręczył też naszym uczniom zaproszenie na wycieczkę. Dzięki naszym sponsorom odwiedziliśmy dworek „Milusin”, uczestniczyliśmy w warsztatach historycznych, a także zwiedziliśmy Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

W II edycji projektu powstała gra planszowa związana z zabytkami naszego miasta oraz teledysk do piosenki „Dziadek z wąsem”. Odbyła się Gra Miejska 11 listopada 2013r., a w szkole zorganizowaliśmy festyn niepodległościowy.

Aktualności

Kontakt

 • Szkoła Podstawowa nr 19 im. Mieszka I w Białymstoku
  ul. Mieszka I 18
  15-054 Bia­ły­stok
 • tel. 85 73 23 000
  fax. 85 74 06 019

Galeria zdjęć