82 lat temu, 17 września 1939 roku Armia Czerwona, bez wypowiedzenia wojny, wkroczyła na terytorium Rzeczypospolitej łamiąc postanowienia paktu o nieagresji z 1932 roku.
Sowiecka napaść na Polskę była konsekwencją postanowień paktu Ribbentrop- Mołotow podpisanego 23 sierpnia 1939 roku w Moskwie, nastąpiła w chwili, gdy Polacy walczyli z agresją niemiecką, trwała bitwa nad Bzurą, broniły się Warszawa, Lwów, Modlin, Hel.
Od 17 września 1939 roku we wschodniej części Rzeczypospolitej rozpoczęła się okupacja sowiecka znaczona ludobójstwem, wywózkami na Wschód, zbrodniami na ludności cywilnej, falą gwałtów, przemocy i grabieży.
Od 2013 roku 17 września obchodzimy Światowy Dzień Sybiraka, dzień pamięci o wywiezionych na wschód i więzionych w sowieckich łagrach, tych którzy tam zginęli, tych, którym udało się powrócić do Ojczyzny, tych, którzy osiedli w różnych częściach świata, oraz tych, którzy pozostali w miejscu swego zesłania.
W rocznicę sowieckiego wkroczenia na polskie ziemie upamiętniam ofiary komunistycznej napaści i późniejszych zbrodni. Oddajemy cześć minutą ciszy przy dźwięku syren o godzinie 12:00, złożeniem kwiatów pod Pomnikiem Nieznanego Sybiraka, wizytą w Muzeum Pamięci Sybiru.