Nawigacja

 • PODSUMOWANIE PROGRAMU – POKONAĆ NIELEGALNYCH
  Zakończenie roku szkolnego, to dobry okres na podsumowania nie tylko naszych osiągnięć edukacyjnych, ale również różnych działań projektowych i programowych podejmowanych przez uczniów i nauczycieli naszej szkoły. Dlatego 29 maja 2018r. odbyło się™ też podsumowanie działań„ związanych z projektem GIODO " Twoje dane - Twoja sprawa". Miało ono charakter gry. Wzięły w niej udział‚ klasy piąte i szóste.
      Uczniowie otrzymali kartoteki, do których zbierali punkty za wykonanie  różnych zadań. Polecenia i zadania mieli odnaleźć w różnych miejscach na terenie szkoły podczas trzech długich przerw - sekretariacie, bibliotece, pracowni plastyczno - technicznej czy pracowni przyrodniczej.  Zadania sprawdzały wiedzę™ na temat ochrony danych osobowych, netykiety™ i zasady bezpieczeństwa w Internecie. Nasze poszukiwanie „Nielegalnych” cieszyło się dużym zainteresowaniem i wszyscy uczestnicy wykazali się™znaczną… wiedzą…w temacie, dlatego po ukończeniu zmagań otrzymali dyplomy i upominki.

   
  21.06.2018 15:26 | więcej »
 • Historie z GIODO w tle
  Różne były propozycje zadań do wykonania w trakcie realizacji programu GIODO w tym roku. Mamy też bardzo różnorodne zainteresowania i talenty naszych uczniów, więc staraliśmy się aby każdy z nich mógł tam znaleźć coś dla siebie. Ostatnim hitem plastycznym u naszych dzieciaków są graffiti lub komiksy.
  Polski wyraz „komiks” jest spolszczeniem angielskiego zwrotu comic strip, który upowszechnił się w liczbie mnogiej jako potoczny skrótowiec comics. Drugie znaczenie wiąże pochodzenie nazwy od satyrycznego charakteru pierwszych komiksów. Nazwa comic oznacza w języku angielskim termin komiczny czyli komediowy. Dziś prezentujemy takie właśnie prace z „przymrużeniem oka” jednego z uczniów klasy VIe, który specjalizuje się w komiksach. Powstają one w różnych okolicznościach i dotyczą różnych treści. Mam nadzieję, że Wam się spodobają.
   
  21.06.2018 15:19 | więcej »
 • CYBERPRZESTĘPCA CZY CYBERIDEAŁ?
  Czy ktoś widział? Czy ktoś słyszał?...oczywiście o cyberprzestępczości wiemy już dość sporo, ale tym razem daliśmy szansę na wyrażenie opinii i związanych z tym emocji naszym uczniom. Mogli oni w bezpieczny sposób, bo malując na szarym papierze stworzyć portret cyberprzestępcy i dla równowagi również cyberanioła smiley. Dzieciaki z wielkim zapałam wyżywały się na brystolach dopisując lub domalowując cechy charakterystyczne dwom postaciom… efekty były godne podziwu!!!
  25.05.2018 16:39 | więcej »
 • SONDAŻ ULICZNY
  Może zastanawiasz się czym jest taki sondaż? Najprościej mówiąc jest to bezpośrednia rozmowa ankietera z osobą badaną przy użyciu kwestionariusza zwierającego listę kilku ogólnych pytań dotyczących określonego problemu. Taki sondaż postanowiliśmy przeprowadzić chcąc uzyskać informację na temat poziomu świadomości ludzi w naszym najbliższym otoczeniu o tym czym są dane osobowe i dlaczego należy je chronić.
  Grupa uczniów naszej szkoły uczęszczająca na zajęcia koła dziennikarskiego z panią Izą Serafin – dziennikarzem Radia Białystok miała okazję rozmawiać z mieszkańcami osiedla Piasta o tym jak chronią swoje dane osobowe. Nasi rozmówcy chętnie dzielili się z młodymi swoją wiedzą, ale również wyrazili duże poparcie dla takich inicjatyw, w których już najmłodsi rozmawiają na tematy ważne społecznie.
  28.05.2018 19:49 | więcej »
 • Zagrożenia cyberprzestrzeni
  Spotkanie z wychowawcą, to nie tylko okazja porozmawiania o sukcesach i porażkach edukacyjnych naszych dzieci, ale to również doskonały czas na zorientowanie rodziców w aktualnych tematach dotyczących przestrzeni wirtualnej oraz zasad bezpieczeństwa w niej. W  dniu 13.02.2018 r. obyły się warsztaty skierowane w szczególności do rodziców nt: „Zagrożenia cyberprzestrzeni. Jak właściwie chronić dane własne i swoich najbliższych”, które zostały poprowadzone przez trenera Białostockiej Akademii Rodziny.
  24.05.2018 16:01 | więcej »
 • Konkurs na znaczek pocztowy o ochronie danych osobowych
  W styczniu jeszcze przed feriami, został przeprowadzony konkurs na projekt znaczka pocztowego o tematyce ochrony danych osobowych wśród klas czwartych. Znaczek pocztowy to nie tylko obrazek naklejany na kopertę, nie tylko potwierdzenie opłaty za przesłanie listu. Jest to często małe dzieło sztuki. Potrzeba wielu lat, aby dojść do takiej wprawy, żeby móc projektować znaczki. Wielu profesjonalnych grafików marzy, aby owoce ich twórczości znalazły się na znaczkach pocztowych. Nasz konkurs był zatem okazją do zaprezentowania własnych osiągnięć, pochwalenia się talentem plastycznym dzieci.
  24.05.2018 15:56 | więcej »
 • Dzień Bezpiecznego Internetu
  Drugi dzień drugiego tygodnia drugiego miesiąca to Dzień Bezpiecznego Internetu. W tym roku dzień ten obchodziliśmy 6 lutego i na ogólnoszkolnym apelu chcieliśmy trochę dłuższą chwilę poświęcić na to, aby przypomnieć o zasadach bezpiecznego korzystania z sieci i o tym, jak ważna jest kultura i szacunek w wirtualnym świecie. Tegoroczne hasło Dnia Bezpiecznego Internetu to: „twórz, łącz się i udostępniaj z szacunkiem: lepszy Internet zaczyna się od Ciebie”. To dzień, w którym warto przypominać o tym, jakie zagrożenia czyhają w sieci i jak można się przed nimi zabezpieczyć zwłaszcza, że Internautą może nazywać się już co drugi człowiek na Ziemi – to ponad 4 miliardy ludzi. Każdy z nich spędza w sieci około 2,5 godziny dziennie, jak pokazują najnowsze statystyki. Dzień Bezpiecznego Internetu jest więc aktualnie bardziej potrzebny niż kiedykolwiek wcześniej.
  Jak bezpiecznie korzystać z Internetu?
  24.05.2018 15:47 | więcej »
 • Konkurs na plakat pod hasłem „Twoje dane – Twoja sprawa”
  Wraz z nowym rokiem i nową energią uczniowie dziewiętnastki rozpoczęli pracę nad kolejnym etapem programu. Zaprojektowali i wykonali plakaty na temat ochrony danych osobowych pod hasłem „Twoje dane – Twoja sprawa”. Konkurs został ogłoszony przede wszystkim dla klas siódmych, ale jak się okazało także młodsi uczniowie wzięli w nim udział.
  21.02.2018 16:20 | więcej »
 • TURNIEJ WIEDZY NA TEMAT OCHRONY DANYCH OSOBOWYWCH
  19 stycznia 2018r. rozpoczęły się obchody Dnia Ochrony Danych Osobowych w naszej szkole, a właściwie ich pierwsza część podsumowująca nasze dotychczasowe działania w projekcie. Głównymi bohaterami były dane osobowe oraz uczniowie  klas siódmych. Mieli oni do wykonania zadania zaplanowane przez koordynatorów – przy dużej pomocy młodszych uczestników projektu, którzy m.in. ułożyli krzyżówki. Głównym zadaniem było wymyślenie przez każdą klasę scenki na temat zagrożeń związanych z Internetem i przedstawienie jej przed jurorami i kolegami z innych klas. W międzyczasie oddelegowane dwie osoby z każdej klasy miały do wykonania inne zadania: rozwiązanie krzyżówki, układanka słowna ( z hasła „dane osobowe” należało ułożyć jak najwięcej wyrazów) i udział w quizie. Poszczególne klasy przygotowały też kodeks savoir-vivre’u w Internecie oparty o taki kodeks dziennikarski. Jurorzy bardzo dokładnie przyglądali się scenkom i sprawdzali zadania i mieli bardzo trudne zadanie , ponieważ to co pokazali uczniowie było doskonale przygotowane, pomysłowe, zabawne i pouczające.
  I miejsce w turnieju wiedzy TDTS zdobyła klasa VII c !!!!
  GRATULUJEMY!!!
  21.02.2018 16:16 | więcej »
 • UWAGA!!! UWAGA!!! CZY KAŻDY SŁYSZAŁ, CZY KAŻDY WIE???

  Jeszcze przed feriami zadbaliśmy o to, aby chyba każdy uczeń z naszej około 1000-nej społeczności szkolnej wiedział, iż w styczniu, a dokładnie 28 stycznia obchodzony jest Dzień Ochrony Danych Osobowych. Całe I piętro szkoły na ten czas stało się miejscem reklamy i promocji tego wydarzenia. Na ścianach zawisły plakaty oraz różne prace naszych podopiecznych. Przy tej okazji powstawały też i inne prace typu opowiadania, komiksy, prezentacje multimedialne. Bardzo wiele osób zaangażowało się w tą inicjatywę, za co serdecznie dziękujemy!!!

     
  21.02.2018 16:09 | więcej »
 • STARSI KOLEDZY MŁODSZYM - CZYLI CO WIEDZĄ NASZE MALUCHY O BEZPIECZEŃSTWIE DANYCH
  Nie ma to jak uczyć się nawzajem. Z takiego założenia wyszliśmy realizując kolejne zadanie programu TDTS. Tym razem klasy VI-te miały za zadanie zaplanować i przeprowadzić w wyznaczonych oddziałach klas młodszych zajęcia oraz gry i zabawy związane z tematem danych osobowych.
  Wszystkie klasy wywiązały się z tego znakomicie, co potwierdzają wychowawcy klas i same dzieciaki. Taka koleżeńska wymiana doświadczeń to bardzo dobry sposób na cementowanie przyjaźni. Wydaje nam się, że wielkie zaangażowanie i radość z organizowania takich zajęć, a przede wszystkim uśmiech na twarzy naszych młodszych kolegów i koleżanek to największa i najpiękniejsza nagroda.

   
  21.02.2018 16:02 | więcej »
 • 28 STYCZNIA - DZIEŃ OCHRONY DANYCH OSOBOWYCH
  Początek stycznia to chyba już właściwy moment do podjęcia kampanii promocyjnej Dnia Ochrony Danych Osobowych w naszej szkole. W różnych miejscach szkoły pojawiają się zatem gazetki z informacjami o tym wydarzeniu. Dzień ten przypada 28 stycznia, ale w naszym województwie uczniowie przebywają wtedy na feriach zimowych, dlatego też obchody podzielimy na dwie tury.
  08.01.2018 17:03 | więcej »
 • ZABAWY I GRY Z TEMATYKĄ TDTS
  Jak bardzo kreatywne są nasze dzieciaki okazało się ponownie, kiedy przystąpiły do przetwarzania wcześniej zdobytej wiedzy na temat danych osobowych. Jak grzyby po deszczu zaczęły powstawać różnorakie rebusy, krzyżówki, prezentacje, gry planszowe. Każda klasa stawiała na oryginalność i pomysłowość, super się przy okazji bawiąc.
  08.01.2018 16:59 | więcej »
 • RODZICE I WYCHOWAWCY WSPÓLNIE O PROBLEMIE OCHRONY DANYCH
  A oto i kolejny dowód na bardzo bliską i jakże owocną współpracę naszej szkoły z rodzicami. Okazuje się, że nasze partnerstwo w wychowaniu szybko można wykazać w praktyce. Na odzew po informacji wychowawcy klasy VIIe o realizacji programu TDTS  nie trzeba było długo czekać. Kolejny z rodziców naszych zechciał w bardzo profesjonalny sposób podzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem na temat zagrożeń oraz ochrony danych w Internecie. I w ten sposób siódmoklasiści już wiedzą np.:
  - Jak bezpiecznie korzystać z sieci?
  - Co wie o nas Internet?
  - Co to są wszechobecne Cookies?
  08.01.2018 16:48 | więcej »
 • MOJE POWODY OCHRONY DANYCH
  Cieszymy się, iż coraz więcej klas bardzo aktywnie włącza się w realizację naszego programu –„Twoje Dane -Twoja Sprawa”. Nauczyciele wychowawcy prześcigają się w pomysłach na to jak zachęcić swoje klasy do pogłębiania tematu. Wszyscy wiemy, że to trudne ale bardzo ważne zagadnienia dlatego poświęcamy im dużo czasu i zaangażowania.
  Pojęcie prywatności i potrzeba jej ochrony musi być dobrze znana każdemu z nas  tym bardziej, że w obecnym czasie trudno chronić swoją prywatność i dane osobowe w Internecie.
  08.01.2018 16:40 | więcej »
 • DEBATA SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO
  Podążając  drogą wymiany poglądów oraz doświadczeń  postanowiliśmy przedyskutować ostatnio wypracowane  wnioski warsztatów samorządowych z samorządem zaprzyjaźnionej z nami szkoły w Suderwie na Litwie. Jest to polska szkoła, z którą współpracujemy już od wielu lat. Zorganizowaliśmy w tym celu debatę. Debata odbywała się on-line i była niesamowitym doświadczeniem dla obydwu stron.
  20.12.2017 16:56 | więcej »
 • Warsztaty Samorządu Uczniowskiego
  Szkoła to laboratorium demokracji. Właściwie przygotowane i przeprowadzone wybory to pierwszy krok do dobrze działającego samorządu uczniowskiego. Wybory mogą być też świętem demokracji w szkole, ważnym doświadczeniem dla wszystkich uczniów i uczennic, w praktyce uczącym jak działają mechanizmy samorządowe.
  20.12.2017 16:50 | więcej »
 • Ochrona danych osobowych
  W ramach współpracy rodziców ze szkołą… 14.12.2017r. klasa 4d gościła rodziców, którzy wprowadzili dzieci w tematykę ochrony danych osobowych. Spotkanie odbywało się w ramach godziny z wychowawcą. Zajęcia miały charakter dwuęściowy:
  20.12.2017 16:42 | więcej »
 • ZAJĘCIA KOŁA INFORMATYCZNEGO: KODOWANIE
  Nasi szkolni nauczyciele od zajęć komputerowych skierowali ostatnio bardzo ciekawą propozycję do realizacji na kole informatycznym, a chodziło o naukę kodowania.  Kodowanie jest doskonałą formą rozwijania w uczniach umiejętności około programistycznych, które ułatwią naukę programowania w późniejszym wieku.
  20.12.2017 16:33 | więcej »
 • MOJE DANE STANOWIĄ O MNIE
  Kolejna lekcja wychowawcza w klasie Vc, na której utwierdzamy się jak ważne są nasze dane osobowe. Z poprzedniej lekcji  wiemy już: co jest daną osobową, a w szczególności co to dane wrażliwe i wiemy dlaczego ich ochrona jest taka ważna. Wiemy również jak ważną i odpowiedzialną instytucją jest GIODO – czyli Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych.
  09.12.2017 20:27 | więcej »
 • HARMONOGRAM DZIAŁAŃ W PROJEKCIE TDTS:
  Harmonogram: ważne terminy, typ zadania, odpowiedzialni
  09.12.2017 20:12 | więcej »
 • GIODO w naszej szkole
  W tym roku szkolnym przystąpiliśmy do ogólnopolskiego projektu: Twoje Dane - Twoja Sprawa, którego organizatorem jest GIODO, czyli Generalny Inspektor Ochrany Danych Osobowych.

   
  09.12.2017 20:06 | więcej »

Aktualności

Kontakt

 • Szkoła Podstawowa nr 19 im. Mieszka I w Białymstoku
  ul. Mieszka I 18
  15-054 Bia­ły­stok
 • tel. 85 73 23 000
  fax. 85 74 06 019

Galeria zdjęć